Szukaj na tym blogu

środa, 24 maja 2017

"Osada Godność" 2015r + link do filmu - z serii PRAWDZIWE HISTORIE

Ostatnio miałam niekłamaną przyjemność obejrzeć film oparty na faktach, choć muszę przyznać, że trochę fikcji filmowej też się wkradło... Jednak co ważne film jest naprawdę wciągający a nutki pikanterii dodaje fakt, że większość informacji przedstawionych w filmie potwierdziłam w oparciu o źródła internetowe. Akcja filmu dzieje się Chile w latach 70-dziesiątych kiedy to doszło do przewrotu wojskowego w wyniku którego władzę przejął Augusto Pinochet. Młody grafik sympatyzujący z wcześniejszą władzą zostaje złapany przez wojsko Pinocheta i trafia do Osady Dignidad prowadzonej przez despotycznego Paul Schäfer i jego wyznawców. Wydaje się nieprawdopodobne a jednak...
To tyle tytułem wstępu, jeśli chcecie bliżej poznać ten film oraz kilka naprawdę niewiarygodnych faktów związanych z informacjami przedstawionymi w nim oraz oczywiście link do filmu zapraszam dalej...

http://synergiaprzyjemnosci.blogspot.com/2017/05/osada-godnosc-2015r-link-do-filmu-z.html


Tytuł filmu w wersji angielskiej "Colonia" bezwiednie skojarzył mi się z filmem "Osada" i jak się okazało niebezpodstawnie ponieważ większość filmu opowiada o życiu grupy ludzi odciętych od świata. Co ciekawe w tej produkcji można wyróżnić dwa główne motywy powiązane ze sobą w dość niewyobrażalny sposób. 
Na początku poznajemy Lene - stewardesse, w której rolę wcieliła się Emma Watson (o tym jak się sprawdziła w tej roli potem). Dziewczyna przylatuje na kilka dni do swojego chłopaka Daniela sympatyzującego z obecnie sprawującym władzę prezydentem Salvadorem Allende wywodzącym się z ramienia partii socjalistycznej. I tu trochę historii Salvador Allende w 1972 roku awansował na stanowisko Komendanta Głównego Armii Chile Augusto Pinocheta, za co pewnie do tej pory plułby sobie w twarz gdyby żył. Niestety nie było mu to dane ponieważ zginął 11 września 1973 w trakcie w/w zamachu. W taki oto sposób rozpoczęły się rządy wojskowej juty na której czele stanął wspomniany dowódca sił wojskowych Augusto Pinochet. 
To właśnie te wydarzenia były inspiracją pierwszej części filmu. Tak wiec Daniel jako główny grafik partii socjalistycznej był na liście nominowanych do unieszkodliwienia. Co prawda udało mu się uciec z domu wraz z Leną ale zgubiły go własne przekonania i jedno niewygodne zdjęcie...


Z internetu można się dowiedzieć, że w trakcie przewrotu zginęło około 2,5 tys osób, 80 tys internowano a 30 tys poddano torturom, również kobiety i dzieci. Tak rozpoczęły się rządy wojskowej juty i brutalne represje prowadzone względem opozycji. 
Te wydarzenia są jedynie wstępem do głównej części filmu opowiadającej o Osadzie Dignidat. Daniel będąc obywatelem niemieckim oraz cennym źródłem informacji nie zostaje od razu zastrzelony ale zabrany przez dziwną karetkę. Lenie udaje się ustalić, że najprawdopodobniej trafił do wspomnianej Koloni Dignidad. Niestety nie można tego sprawdzić ponieważ osada jest odcięta od świata i zamieszkała przez sektę. Jedyna możliwość, żeby potwierdzić tą informację to dostać się do środka. Jest tylko jedno ale... o ile wiadomo, że ludzie przyłączają się do wyznawców charyzmatycznego Paula Schäfera to niestety nic nie wiadoma na temat ludzi, którym udało się opuścić Kolonie. Niestety jak wiemy miłość jest ślepa. Więc Lena idzie jak owieczka na rzeź stając się jedną z mieszkańców osady.


W Koloni niepodzielną władzę sprawuje Paul  Schäfer, który narzucił swoim wyznawcą kilka zasad bynajmniej nie ułatwiającym Lenie znalezienie Daniela. Po pierwsze Paul uważa, że ciało kobiety jest źródłem grzechu toteż wprowadził w swojej osadzie zasadę rozdzielności płci. Życie w osadzie oparte jest jedynie na pracy i pełnym podporządkowaniu Bogu, którym wydaje się być sam Paul. Ten niepodzielny władca manipuluje swoimi wyznawcami stosując zarówno kary fizyczne i psychiczne...
To co jest najbardziej niewiarygodne to fakt, że Ci "bogobojni" ludzie brali czynny udział w torturowaniu opozycjonistów, produkcji broni oraz prowadzili testy na ludziach również z wykorzystaniem broni chemicznej a to wszystko na zlecenie Augusto Pinocheta w zamian za jego kuratele...Pozwólcie, że na tym poprzestanę ponieważ pewnie niektórzy z Was będą chcieli obejrzeć ten film. Muszę powiedzieć że w moim odczuciu nie ma nic gorszego niż zdradzenie końcówki filmu który się opowiada. Swoja drogą do tej pory wypominam koleżance, że opowiadając mi "Szósty zmysł" zdradziła mi, że Brus Willis był duchem! Dlatego apeluje nigdy przenigdy nie zdradzajcie zakończenia opowiadanego filmu, choćby ktoś nie wiem jak Was prosił i błagał, nawet na kolanach!
Wybaczcie mi tą małą dygresje... Reasumując film jest naprawdę dobry. Na tyle dobry, że pomimo, że byłam naprawdę zmęczona kiedy go oglądałam i przy każdymi innym filmie dawno bym już usnęła to tu akcja była na tyle wciągająca, że nie było o tym mowy!

Jeśli chodzi o Emme to muszę przyznać, że miło mnie rozczarowała. Po raz pierwszy nie widziałam w niej Hermiony (no może trochę na samym początku). Tym bardziej, że po po obejrzeniu "Pięknej i Bestii"  nie mogłam się pozbyć tego wrażenia. Aż chciało się krzyknąć Hemiono nie idź w ten ciemny las wprost w objęcia tej Bestii! Co prawda nie mogę powiedzieć, żeby Emma grzeszyła nadmiernym talentem aktorskim. Niestety tu warsztat aktorski który wystarczał przy ekranizacji Harrego Pottera to troszeczkę za mało. Nie można jej jednak odmówić jej uroku, być może nawet magicznego.

Jeśli chodzi natomiast o odtwórce roli Daniela, którym był i tu Was zaskoczę Daniel ;) Bruhl to sytuacja była zgoła odmienna. O ile początkowo coś mi nie pasowało w nim to trzeba przyznać, że całkiem nieźle sobie poradził, tym bardziej, że miał chyba trochę trudniejsze zadanie.

W moim odczuciu produkcja bardzo udana, wciągająca ale... mimo, że jest to historia oparta na faktach to może miejscami trochę za bardzo filmowa, jeśli wiecie o czym mówię. Pomijając ten drobny szczegół jeśli macie tylko możliwość obejrzyjcie ten film bo warto. To co najbardziej mnie uderzyło w tym filmie to fakt, że te wydarzenia naprawdę miały miejsce i to całkiem niedawno. Dopiero w 2005 roku chilijskie władze wkroczyły do Colonii zajmując jej majątek jako materiał dowodowy w śledztwie przeciw byłym przywódcą.

Na koniec jak to się mówi słowo się rzekło, kobyłka u płota, podaje link do filmu TUTAJ 


Oraz na deser kilka faktów zaczerpniętych z różnych źródeł internetowych dotyczących Coloni Dignidad:
 • Była kolonia Dignidad to osada w Chile, założona przez niemieckich imigrantów w latach sześćdziesiątych w okolicach miasta Catillo. Kolonie zamieszkiwało nawet do 300 mieszkańców w tym Niemców i Chilijczyków. Osiągnęła powierzchnie 137 km2. Mieszkańcy podobno zajmowali się rolnictwem jednak śledztwo przeprowadzone przez władze chilijskie w 2005r sprawiło, że dziś jest ona uznawana za najważniejsze miejsce więzienia, torturowania i mordowania przeciwników reżimu Augusto Pinocheta
 • Założycielem Koloni Dignidad był Paul Schäfer. Jako młody chłopiec w czasie II wojny światowej był członkiem Hitlerjugend a później czynnie służył w armii niemieckiej oraz pełnił obowiązki lekarza w Luftwaffe. W 1959r dość pośpiesznie musiał opuścił Niemcy ponieważ został oskarżony o pedofilie. Do Chile trafił w 1961 gdzie założył Kolonie Dignidad i stał się jej przywódcą duchowym. W tym czasie czynnie wspierał reżim Augusto Pinocheta. Kolonie prowadził aż do 20 maja 1997r. kiedy to po raz kolejny został zmuszony do ucieczki ponieważ zbyt czule zatroszczył się o 26 chłopców mieszkających w Kolonii. Został aresztowany dopiero w marcu 2005r w Argentynie i ekstradowany do Chile. Został skazany na 33 lata więzienia za pedofilie. Co ciekawe również 22 innych mieszkańców kolonii uznano za winnych molestowania, kary dla nich nie były jednak tak dotkliwe. Schäfer zmarł w 2010r w chilijskim wiezieniu.
 • Na temat koloni krążyło wiele różnych niesprawdzonych informacji dotyczących jej funkcjonowania. Sprzyjało temu całkowicie odseparowane koloni od świata, dosłownie, ogrodzeniem z drutem kolczastym i wieżyczkami strażniczymi. Nieliczni uciekinierzy twierdzili, że jest to siedziba sekty. Obowiązywały w niej restrykcyjne zasady. Nikt nie miał prawa jej opuszczać a mieszkańcy byli podzieleni ze względu na płeć. Korzystanie z telewizji i telefonów było zabronione. Podobnie było z seksem dlatego też niektórych zmuszano do brania narkotyków aby zmniejszyć ich potrzeby. Surowa dyscyplina i tortury były na porządku dziennym ponieważ ich przywódca uważał że dyscyplina wzbogaca duchowo. 
 • Anne Schnellenberg, która do dziś mieszka na terenie osiedla zajmowanego przez sektę stwierdziła, że film Gallenberga znakomicie pokazuje okrucieństwo i ucisk stosowane przez lidera Pala Schäfer choć jak to określiła "W gruncie rzeczy było tam o wiele gorzej". Nawet po ucieczce Schäfera do Argentyny w 1993r nic się nie zmieniło w praktykach dnia codziennego. 
 • Śledztwo przeprowadzone przez Amnesty International i chilijską Narodową Komisje Prawdy i Pojednania potwierdziło, że w Koloni chilijska służba bezpieczeństwa DINA przetrzymywała i torturowała więźniów politycznych Augusto Pinocheta. Ta współpraca zapewniała Szäferowi bezpieczeństwo przed ekstradycją, której domagały się Niemcy. Dopiero po upadku dyktatury Pinocheta Szäfer poczuł się zagrożony. Jeśli chcecie sobie poczytać na temat Augusto Pinocheta zapraszam TUTAJ (szczególnie ciekawy jest wątek aresztowania Pinocheta w Wielkiej Brytanii). Co ciekawe na jego temat krążą różne sprzeczne opinie jak chociażby TA. Choć dla mnie sprawa jest jasna.
 • Szef niemieckiego MSZ-u po spotkaniu a mieszkańcami Koloni w kwietniu 2016r przyznał, że instytucja ta przymykała oczy na ludzką tragedię. Ówczesny personel ambasady niemieckiej w Chile mógł zareagować na to co działo się na terenie koloni. Niestety jak to określono zbyt często przymykał na to oczy. Naprawdę bardzo łagodnie to ujęto.
 • W trakcie przeszukania koloni w 2005r na jej terenie znaleziono największy magazyn broni jaki kiedykolwiek znaleziono w prywatnych rękach w Chile. Zawierał on 3 kontenery karabinów maszynowych, wyrzutni rakiet, karabinków szturmowych i amunicji. Potwierdzono również istnienie na jej terenie wojskowego laboratorium w którym testowano broń chemiczną i biologiczną na ludziach
 • Obecny przywódca Koloni Peter Muller przyznaje, że niedopuszczalne praktyki miały miejsce w starej Koloni jednak w dzisiejszych czasach mieszkańcy tworzą tam całkiem inną społeczność. Twierdzi on, że przystąpił do modernizacji tego miejsca celem jego otwarcia na świat. 
 • Obecnie na terenie koloni mieszka 130 mieszkańców (większość ma powyżej 65 lat). Nikt z nich nie ma ani dokumentów osobistych ani pieniędzy z tego też względu pewnie tam zostali.
 • W kwietniu 2006r byli mieszkańcy kolonii wystosowali publiczne przeprosiny w liście opublikowanym w jednej z największych chilijskich gazet. Prosili o wybaczenie za 40 lat łamania praw człowieka oraz za to, że pozwolili, żeby charyzmatyczny Paul Schäfer zdominował w pełni ich myśli i ciała kiedy molestował dzieci.
 • Dziś na miejscu kolonii znajduje się ośrodek turystyczny zwany obecnie Villa Baviera ("Bawarska Wioska"). Jest to miejsce, w którym odbywają się festyny piwne, koncerty orkiestr dętych. Byli mieszkańcy Dignidad uważają jednak, że powinno tam powstać miejsce pamięci. Podobne zdanie ma również reżyser który podkreśla, że obecnie przybywa tam wiele turystów ale nie ma żadnego miejsca pamięci ofiar. 
 
 
Naprawdę nie mogę uwierzyć jak tyle lat mogło funkcjonować takie miejsce w naszym "cywilizowanym społeczeństwie". Polecam naprawdę dobry FILM. Na koniec jeszcze jedno zdjęcie jak Kolonia wygląda dziś... Istny raj na ziemi prawda?...


 
W poście skorzystałam z informacji zawartych na stronach:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Colonia_Dignidad
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Augusto_Pinochet 
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Colonia_Dignidad
- http://www.dw.com/pl/niemcy-otwieraj%C4%85-archiwum-colonia-dignidad/a-19221332
- http://www.elconfidencial.com/mundo/2016-09-18/bienvenidos-al-lugar-mas-siniestro-del-mundo-la-colonia-dignidad-de-chile_1260217/
www.filmweb.pl 
- http://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-36792543 
- http://www.messynessychic.com/2016/02/18/the-reformed-nazi-cult-trying-to-open-its-colony-to-tourism/

2 komentarze:

 1. Tytuł początkowo nic mi nie mówił, ale skojarzyłam aktorów na zdjęciu. Widziałam niedawno ten film, ale znam go pod angielskim tytułem "Colonia". Jest to z pewnością jeden z lepszych filmów, jakie widziałam, choć znaleziony został przez przypadek. Po jego obejrzeniu byłam w szoku, jak takie miejsce mogło funkcjonować, a co gorsze, było na to przyzwolenie. Niestety, nawet teraz istnieje pewnie jeszcze więcej makabrycznych miejsc, o których nie mamy pojęcia..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie ten film zrobił tak dobre wrażenie ze względu na fakt, że to wszystko prawda! I te słowa prawdziwej mieszkanki Koloni, że film jest bardzo bliski prawdy z tym, że było tam jeszcze gorzej niż to pokazano. Straszne...

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...